Články

Zde pro vás zveřejňujeme vybrané články ze starších vydání Vegazínu.

Po minulém článku o v zimě problematickém vitamínu D přicházíme v tomto čísle s asi nejkontroverznějším tématem veganské výživy, a to s vitamínem B12. My v redakci Vegazínu se přikláníme k názoru světových zdravotnických organizací 1 a apelujeme na pravidelné doplňování B12. Zatím nebylo pevně vědecky prokázáno, že by se z rostlinné potravy dalo přijmout dostatečné množství vstřebatelné verze B12.

Tags:

Když se řekne vegan(ka), v mysli poučenějšího člověka vyvstane obrázek někoho, kdo má před sebou mísu s pyramidou banánů, na jejímž vrcholu je ananas. Jedna ze sofistikovanějších výtek na adresu veganství pak říká, že je absurdní mluvit o jeho environmentálních přínosech, když je v podstatě postavené na exotickém ovoci, ořeších, semínkách a sóje z dovozu. Co je na tom pravdy?

Tags:

Diabetes mellitus, častěji známý pod názvem cukrovka, je metabolická porucha, což znamená poruchu chemických procesů v našem těle. Existují různé typy diabetu, ale všechny mají společný lék – dietu. Při onemocnění cukrovkou musí pacient dodržovat lékařem nařízený dietní režim. Je ale možné dodržovat diabetickou dietu a přitom být veganem? Možná ve svém okolí máte diabetika, který si už někdy tuto otázku položil. A právě jemu, ale i všem ostatním, kteří se o tuto tematiku zajímají, budou určeny následující řádky. Tento článek nenahrazuje konzultaci s vaším lékařem. Každý diabetik má jiné potřeby a k léčbě je nutno přistupovat na základě individuálních vyšetření.

Tags:

Pokud patříte do skupiny lidí, která si pod pojmem „rostlinná strava“ představí hromady různých druhů salátu, kořínků a trávy, a zároveň vám vyskakují osypky při pomyšlení, že byste se museli nadobro vzdát svých oblíbených neřestí, jako je například rychlé občerstvení, bude mi potěšením vyvést vás z omylu. Nejenže je rostlinná strava velmi chuťově pestrá, ale (světe, div se) dokonce se neobejde ani bez své vlastní verze fast foodu. Skvělou ukázkou je například malá kavárna/restaurace jménem Vegan Hippo, kterou můžete navštívit v Londýně.

Tags:

 

„Jdeme příkladem. Chceme inspirovat ostatní, aby přešli na veganství a zesílili. Existuje spousta příkladů, že vegané mohou excelovat ve vytrvalostních disciplínách. Komunita udělala obrovský kus práce, aby rozbila mýty. V silových sportech však stále existují pochybnosti. Jsme tu proto, abychom pokračovali v našem poslání, kterým je dokázat, že vegané dokáží vybudovat svalovou hmotu.“

Tags:

EtikButik je e-shop a zároveň i kamenná prodejna, která je - jak název napovídá - zaměřená na etický a taktéž veganský sortiment. V nabídce najdete mnoho různorodé obuvi, oblečení a doplňků jako např. pásky, kabelky či peněženky. Více vám o něm řekne jeho majitelka Olga Garajová, která ho již druhým rokem provozuje a neustále vylepšuje. Při povídání jsme se dostali ale i k dalším tématům.

Tags:

Vegané jsou často konfrontováni s tím, že jim zajisté musí chybět bílkoviny, vitamíny a minerály. Pojďme se tedy postupně podívat na všechny klíčové složky veganské stravy, které by si měli (nejen) vegani hlídat. Jelikož je právě zimní období, kdy převažují neslunečné dny, začneme vitamínem D, který je nedostatkovým v celé populaci (více jak 59 % obyvatel trpí jeho nedostatkem).1

Tags: