Články

Zde pro vás zveřejňujeme vybrané články ze starších vydání Vegazínu.

Začínáme s veganstvím – 4. díl: Argumenty proti veganství

V tomto díle se dostáváme k tomu nejtěžšímu, s čím se začínající vegan setká, a to je schopnost reagovat na poznámky masožroutů. Správnou argumentací většinou předejdete vyhrocenému konfliktu, upevníte si svůj postoj a je celkem i možné, že u protějšku nakonec vzbudíte zájem o rozumnou diskuzi na úrovni. Pojďme se podívat na nejčastější argumenty proti veganské stravě a jakými způsoby na ně lze reagovat.

 

  1. „Veganství není zdravé.“

Podle Americké dietetické asociace i Kanadských dietologů a dalších relevantních institucí je správně rozvržená veganská strava zdravá, nutričně vyvážená a zdravotně přínosná v prevenci i léčbě různých onemocnění. Vedle nekuřáctví je rostlinná strava nejlepší prevencí cukrovky, vysokého krevního tlaku, infarktu, dny a některých druhů rakoviny. Dobře rozvržená veganská strava je vhodná pro všechna životní období, včetně těhotenství, kojení, dětského věku i dospívání. Pravděpodobně budou následovat otázky na bílkoviny, železo, vápník… Dostudujte, kde co najdete, a máte vyhráno.

 

  1. „Zvířata se mezi sebou také pojídají a loví se.“

To, že něco dělají zvířata, neznamená, že je to morálně ospravedlnitelné. Některá zvířata např. pojídají svá mláďata. Predátoři navíc na rozdíl od lidí nemají na výběr a nelze jim přisoudit morální uvažování. Predátoři mají také na rozdíl od člověka svou roli v ekosystému. Člověk konzumuje maso z převážné většiny z velkochovů, kde je nerovnováha stavů uměle vytvářena. Dnešní míra konzumace masa nemá v historii žádnou obdobu a stává se jednou z největších ekologických hrozeb.

 

  1. „Zvířata jsou určená k tomu, abychom je snědli.“

Určil je k tomu člověk. Stejně tak to člověk může změnit.

 

  1. „Jíst maso je přirozené, dělalo se to tak vždycky.“

Přirozené (resp. dělalo se to tak vždycky) neznamená vždy morálně správné nebo výhodné. Pokud by vše přirozené mělo být správné, potom není správné, abychom využívali moderní medicínu, telefony, bydleli v domech nebo k přesunu využívali dopravní prostředky. Lidské tělo dokáže fungovat s konzumací masa, stejně tak ale i bez něj.

 

  1. „Člověk je od přírody všežravec.“

Všežravec znamená, že člověk je schopen se adaptovat na téměř čistě živočišnou (Inuité) i čistě rostlinnou (někteří Indové) stravu. Díky tomu se člověk dokázal rozšířit po celé planetě.

 

  1. „Rostliny také cítí bolest.“

I kdyby to tak bylo, vegani snědí několikanásobně méně rostlin než hospodářská zvířata.

 

  1. „Jsme na vrcholu potravinového řetězce.“

Ve skutečnosti se člověk potravinového řetězce nijak neúčastní, protože ten je v přírodě založen na vyvažování rovnováhy stavů a přírodním výběru. My zvířata chováme mimo přirozené ekosystémy a zabíjíme je bez rozdílu v dětství či pubertě, takže nedochází k přírodnímu výběru.

 

  1. „Veganství není ekologické (dovoz ovoce a zeleniny, pitná voda, půda...)“

Podle oficiálních doporučení by vegani měli přijímat stejné množství ovoce a zeleniny jako nevegani. Rozdíl je zejména ve vyšším příjmu luštěnin, a ten lze pokrýt domácí produkcí (v našich podmínkách se pěstuje i sója). Naopak krmivo pro zvířata ve velkochovech cestuje přes celou planetu. Co se týče vody, pak produkce živočišných potravin spotřebuje podstatně více vody než produkce rostlinných potravin. Např. na 1 kg brambor spotřebujete 50x méně vody než na 1 kg hovězího. Stejně tak je živočišná produkce náročnější i na půdu.

 

V článku jsem vycházela zejména z článku Argumenty – otázky a odpovědi na stránkách www.soucitne.cz. Určitě doporučuji tento článek rozkliknout. Najdete tam naprosto vyčerpávající výčet všech možných argumentů proti veganství, se kterými se lze setkat, a možnosti, jak na ně reagovat.

Přejeme vám příjemné diskuze s chladnou hlavou!

 

Tento článek a mnohé další najdete v 5. čísle Vegazínu. Zdarma si jej můžete stáhnout ZDE.

Kateřina Balcarová Kubíková
Autor/ka: Kateřina Balcarová Kubíková
redaktorka
Jsem veganka 4 roky, mám tříletou dceru a psa z útulku. Pracuji jako probační úředník, absolvovala jsem kurz Poradce pro výživu a suplementaci, zbožňuji přírodu, zvířata, vytrvalostní běhy v horách, lezení na umělých stěnách a skalách, minimalismus a život založený na zážitcích a prožitcích.

Ještě před 3 lety zely supermarkety v očích veganů téměř prázdnotou, ale jak je tomu dnes? I když bychom si všichni přáli, aby každý obchod i

...

Přecházíte na veganství? Gratulujeme ke skvělému rozhodnutí! V novém seriálu bychom vám rádi usnadnili vaše první krůčky. Dnes vám pomůžeme s

...

V dnešním díle se podíváme na to, jak sestavit plnohodnotnou veganskou stravu, aniž byste složitě museli počítat příjem makroživin, vitamínů

...

Po minulém článku o v zimě problematickém vitamínu D přicházíme v tomto čísle s asi nejkontroverznějším tématem veganské výživy, a to s

...

Jen málokomu z nás se poštěstí zvládnout studentská léta bez potřeby se trochu uskromnit. Tipy, jak v kuchyni ušetřit nějakou tu korunu, však

...

Pro mnohé je pojem netestovaná kosmetika nový a neznámý, ovšem dnes je vcelku normální, že se do popředí dostávají právě ta nová, ne zcela

...