Články

Zde pro vás zveřejňujeme vybrané články ze starších vydání Vegazínu.

Veganství a aktivismus

Aktivismus za práva zvířat je velkou kapitolou v rámci veganství. Pro mě to jsou dvě neoddělitelné záležitosti, jelikož jsem se do aktivismu pustila celkem krátce po tom, co jsem se stala vegankou. Hned ze začátku mi totiž přišlo do očí bijící, jak málo se o tomto tématu mluví, a pokud se člověk aktivně nezajímá, má celkem malou šanci na tyto informace narazit. Ačkoli mám pocit, že se to každým rokem zlepšuje a o veganství, a tedy i právech zvířat se mluví trochu víc.

Informovanost společnosti ale stále není dost vysoká, a tak je potřeba se aktivně věnovat šíření informací. Proč? Protože nesmíme zapomínat, že veganství existuje kvůli zvířatům a pro ně. Protože narůstající počet veganů zvyšuje povědomí o veganství mezi laickou i odbornou veřejností, zvyšuje nabídku veganských produktů a usnadňuje tak život stávajícím veganům a novým veganům napomáhá ke snadnějšímu přechodu k veganství. Zvyšující se počet veganů povede v ideálním případě ke klesání spotřeby živočišných produktů, ke klesání zájmu o další spotřební zboží a druhy zábavy, které využívají zvířata, a tím se bude ve výsledku snižovat počet trpících zvířat. Zvyšující se počet veganů také umožní podporování vznikajících či již fungujících farem nejen pro tzv. hospodářská zvířata či vznik úplně nových. Tyto farmy mohou dát domov potřebným zvířatům a zároveň mají potenciál vzdělávat veřejnost o tom, jaká doopravdy jsou zvířata, jež jsou dnes běžně konzumována. Protože lidé vyrůstají ve světě, ve kterém je naprosto v pořádku zabíjet a věznit zvířata, mnohdy je ani nenapadne, že by na to bylo něco špatně. Aby se lidé mohli opravdu informovaně rozhodnout, zda se na utrpení zvířat podílet chtějí nebo ne, je třeba, aby nejdřív informace získali. A tady nastupuje na řadu aktivismus, který se snaží lidem různými způsoby ukázat cestu k veganství, a tedy soucitnému životu.

Doufám, že většina lidí se přirozeně snaží zabránit bezpráví. Když vidím, že se děje něco špatného, automaticky se snažím tomu zabránit. Aktivismus za práva zvířat a propagace veganství je způsob, jak bojovat proti bezpráví páchaném na zvířatech. Někteří lidé považují aktivismus příliš radikální nebo extrémistický. Já ho považuji za základ, který můžu pro zvířata udělat. Abych to vysvětlila srozumitelně, vypůjčím si příklad z jednoho článku od organizace Direct Action Everywhere a velmi zkráceně ho zde představím. Pro hlubší pochopení si vyhledejte celý článek (na stránkách 269.cz pod názvem „Proč je aktivismus, ne veganství, morálním základem“).

 

Představte si situaci, kdy jdete po ulici a potkáte skupinu lidí, která bije dítě. Máte několik možností, jak se zachovat:

1) Uvidíte, že se k davu přidávají další lidé a všem to připadá normální, pro všechny je to běžná věc. Protože je to v té chvíli normální a tlak společnosti říká, že je to v pořádku, můžete zvolit připojit se k davu. V našem světě je tato možnost ekvivalentem člověka, který konzumuje živočišné výrobky. Je narozen do společnosti, ve které je takové chování normální, všeobecně přijímané, a tak to prostě dělá také. V tomto případě ale většinou chybí proces volby, lidé nepřemýšlejí nad tím, zda se budou či nebudou podílet na zabíjení a utrpení zvířat, prostě to dělají, protože v tom vyrostli a byli k tomu vychováni.

2) Můžete se rozhodnout, že s bitím dítěte nesouhlasíte, nebudete se na něm podílet a odejdete pryč. Přeneseně na náš případ to znamená, že se rozhodnete, že se již nebudete podílet na využívání živých tvorů, a stanete se vegany.

3) Může se také stát, že s bitím dítěte nebudete souhlasit a rozhodnete se lidem v davu říct, ať přestanou, protože to není správné. V našem případě se stanete aktivistou za práva zvířat a budete propagovat veganství. Na této úrovni se nachází aktivismus většiny skupin v ČR (269, Otevři Oči, KPZ). Pokud vám někdy připadalo, že aktivismus za práva zvířat je příliš radikální či extrémní, tak si zkuste vybavit tento příklad. Pouze lidem různými formami říkáme, že ubližovat zvířatům je špatné.

4) Poslední možností je snažit se lidem, kteří bijí dítě, v jejich konání zabránit a dítě přímo na místě zachránit. Věřím, že většina, ne-li všichni, by zvolila tuto možnost. Přitom ohledně zvířat se této možnosti věnuje opravdu malé množství lidí formou otevřených záchran zvířat.

Na tomto příkladu je krásně vidět, že aktivismus ve skutečnosti vůbec extrémní není. Jde pouze o podávání informací veřejnosti. Forem aktivismu je nespočetné množství, každý si může najít druh, který mu bude vyhovovat. Určitě se mi povede nějakou možnost aktivismu vynechat, ale pro představu bych zde ráda zmínila, co podle mě aktivismus vlastně je.

 

Aktivismus začíná tam, kde dáváte aktivně najevo, že jste vegan/ ka. Může to být rozhovor o veganství s kamarády nebo s rodinou. Může to být také zmínka na kontrole u lékaře nebo prezentace ve škole. Může to být také diskutování na sociálních sítích. Samotná zmínka o vašem veganství napomáhá tomu, že se veganství dostává do povědomí vašeho okolí, které tak má šanci vidět, že jste reální lidé, kteří neumírají na podvýživu, ale normálně žijí.

Nebojte se chodit na veganská setkání, seznamujte se s dalšími vegany. Pokud jste ve svém okolí jediní vegani, sami jistě velmi oceníte alespoň občasnou společnost jiného vegana. Úplně stejně na tom mohou být vegani, se kterými se setkáváte, takže při veganských setkáních si můžete pomáhat a podporovat se navzájem. Podobná setkání můžete také organizovat, obzvlášť v létě to nevyžaduje žádné složité přípravy, stačí svolat veganský piknik a událost je na světě. Tvorba veganské komunity je důležitým prvkem, obzvlášť pro mnoho lidí, kteří jsou s veganstvím ve svém okolí osamoceni.

Můžete roznášet materiály a nechávat je na vhodných místech. Například ve škole, v restauraci, ve zdravých výživách a podobně. Můžete také vylepovat samolepky, u nich ale zvažte vhodné místo. Můžete vzít propagaci veganství od jídla – přinést do práce veganský koláč, tvořit veganské recepty, uvařit na rodinnou oslavu veganské menu, nebo třeba uspořádat veganské ochutnávky pro veřejnost.

Můžete se přidat k větším skupinám propagujícím veganství a etický vztah ke zvířatům. Můžete jim pomoci s překlady, s psaním článků (obě předchozí činnosti samozřejmě můžete dělat také sami bez větší organizace), účastnit se jejich akcí nebo je začít organizovat. Skvělý nápad je také pořádání přednášek, ale můžete vymyslet i úplně jiný způsob propagace veganství. Může se stát, že jste velmi vytížení a na žádný větší aktivismus vám prostě nezbyde čas. I tak se můžete zapojit, a to finanční podporou jiných organizací.

Také bych chtěla zmínit pomoc zvířatům ať již ve formě vypomáhání na farmách, v útulku, dočaskováním, či adopcí opuštěných zvířat. Mezi pomoc zvířatům patří také přímé záchrany zvířat z velkochovů. Ráda bych zmínila, že takové záchrany nelze dělat bez rozmyslu, zvířata potřebují nové domovy a péči, v žádném případě je nelze pouze pustit a nechat na pospas jejich osudu. Přímé záchraně se u nás otevřeně věnuje velmi málo lidí.

Jsem zastáncem aktivismu veganského – tedy propagování veganství a prosazování práv zvířat a jejich úplného osvobození. V rámci podpory lidí přecházejících na veganství či vegetariánství je však vhodné podporovat také jednotlivé kroky, nabízet způsoby, jak si k nim najít cestu, například návrhem na jedno veganské jídlo denně, jeden den v týdnu veganský nebo třeba zkusit jeden měsíc veganský. Podpora jakékoli změny je na místě, ale přitom se nebojte postupně cílit na veganství.

Nezapomínejme na hlavní cíl veganského aktivismu, kterým by vždy měla být zvířata. Aktivismus je prostředek pro boj za jejich práva, nebojte se mluvit o veganství, o podmínkách, v jakých zvířata žijí a čím vším procházejí. Obrňte se trpělivostí, načtěte si informace a nezapomínejte, za co bojujeme. Bojujeme za všechny krávy, kterým byla sebraná telátka, za všechna telátka, která skončila v mladém věku na jatkách, za všechny kohoutky, kteří byli zabiti jen po pár hodinách života. Bojujeme za všechna prasata, slepice, za všechny ryby a vodní živočichy. Za všechny živé bytosti, které trpí a umírají kvůli chuti a zvyku člověka. Pojďme společně ukázat, že nám na nich záleží a že jsme ochotni zvednout hlas v jejich prospěch.

Začínající aktivista nalezne mnoho informací na webu soucitne.cz a materiály (letáky, samolepky) může objednat na webu otevrioci.cz.

 

Tento článek a mnohé další najdete ve 4. čísle Vegazínu. Zdarma si jej můžete stáhnout ZDE.

Kateřina Cejnarová
Autor/ka: Kateřina Cejnarová
redaktorka
Po krátkém období vegetariánství jsem se stala v roce 2013 vegankou. Do aktivismu za práva zvířat a propagaci veganství jsem se zapojila nejdříve v rámci hnutí 269Life, o něco později jsem se přidala také k organizaci Otevři oči, kde organizuji veganské ochutnávky. Kromě toho píši veganský food blog a ve volném čase často sloužím jako polštář svým dvěma kočkám.

Tags:

Ještě před 3 lety zely supermarkety v očích veganů téměř prázdnotou, ale jak je tomu dnes? I když bychom si všichni přáli, aby každý obchod i

...

Přecházíte na veganství? Gratulujeme ke skvělému rozhodnutí! V novém seriálu bychom vám rádi usnadnili vaše první krůčky. Dnes vám pomůžeme s

...

V dnešním díle se podíváme na to, jak sestavit plnohodnotnou veganskou stravu, aniž byste složitě museli počítat příjem makroživin, vitamínů

...

Po minulém článku o v zimě problematickém vitamínu D přicházíme v tomto čísle s asi nejkontroverznějším tématem veganské výživy, a to s

...

Jen málokomu z nás se poštěstí zvládnout studentská léta bez potřeby se trochu uskromnit. Tipy, jak v kuchyni ušetřit nějakou tu korunu, však

...

Pro mnohé je pojem netestovaná kosmetika nový a neznámý, ovšem dnes je vcelku normální, že se do popředí dostávají právě ta nová, ne zcela

...