Články

Zde pro vás zveřejňujeme vybrané články ze starších vydání Vegazínu.

Projezte se ke kráse

Ačkoliv mají vegané a veganky v očích většinové společnosti často pověst strádajících bytostí s nedostatkem živin, který se chtě nechtě musí projevit i na vnějším vzhledu, nemusí tomu tak být. Existuje mnoho zářných příkladů dokazujících, že i přes vyloučení živočišných složek potravy (anebo právě jeho přičiněním) lze mít krásné vlasy, nehty a pleť. Pojďme si nyní shrnout, co vše můžeme v rámci veganské stravy pro svou krásu udělat.

 

Berte v potaz vrozené dispozice a další vlivy

Než začneme, je potřeba si ujasnit jednu věc – období, v nichž naše vlasy, pleť či nehty nejsou zrovna v kondici, potkají v životě snad každého. Pokud tedy pozorujete nějaké problémy, zkuste nejprve zapátrat v paměti, zda jste v poslední době neprožili zásadní životní změny, rapidní redukci hmotnosti nebo stresové či jinak zatěžující situace. Vliv také může mít prosté střídání ročních období. V takovém případě se neděste, dále dbejte na vyváženou stravu a důvěřujte svému tělu, že se s těmito těžkostmi brzy samo vyrovná. Platí přitom, že se tyto události mohou promítat i s odstupem dvou až tří měsíců.

Dalším faktorem, který jen tak nepřelstíme, je genetika. Podívejte se na své starší příbuzenstvo – má vaše maminka slabé a lámavé nehty? Začal dědeček brzy šedivět? Je pravděpodobné, že se tyto trable nevyhnou ani vám. V takovém případě se rozhodně nenechte vystresovat tím, že by byl na vině nesprávně sestavený veganský jídelníček. Člověk je sice mocný tvor, ale příroda nám stále ukazuje svou nekonečnou sílu a tvrdošíjnost. Nekvalitním zděděným vlasům či nehtům samozřejmě můžete zkusit pomoci prostřednictvím následujících rad, zázraky však nečekejte. Raději zvolte adekvátní sestřih či vhodnou přírodní kosmetickou péči a hlavně se naučte mít rádi takoví, jací jste.

 

Postavte pevné základy

Jak už bylo řečeno, základem všeho je vyvážený jídelníček s dostatkem veškerých makro i mikroživin. Pokud bude vaše tělo strádat, těžko po něm můžete chtít, aby vynakládalo další energii na velebení vašeho zevnějšku. Nemluvě o vlivu podvýživy na vaši psychiku – můžete mít hřívu jako zlatovláska, s utrápeným výrazem a vyčerpaným pohledem ale bude všechna krása ta tam. Máte-li tedy otázku základních stavebních kamenů veganského jídelníčku vyřešenou, můžete věnovat zvláštní pozornost některým jeho složkám či konkrétním potravinám, které vaší vizáži mohou být obzvlášť nápomocny. Pojďme si je představit blíže.

 

Zdravé tuky

Vyžeňte z hlavy poučky o nízkotučném stravování! Tuky jsou pro naše zdraví důležité stejně jako ostatní živiny a není radno se jim vyhýbat. Těžit můžete i z jejich zkrášlujících účinků. Například omega-3 mastné kyseliny napomáhají k obnově buněk, tudíž přispějí k ochraně pleti a prevenci jejího stárnutí. Najdete je v řepkovém oleji, vlašských ořeších, lněném semínku či avokádu.

Zmiňovaná lněná semínka zařaďte do svého jídelníčku, také chcete-li mít krásné vlasy – obsahují totiž lignany, kterým se připisuje příznivý vliv na kvalitu vlasů a omezení jejich vypadávání. Len konzumujte v mleté podobě, aby z něj tělo vytěžilo maximum. Mleté semínko by se však nemělo skladovat, neboť rychle žlukne. Výhodou je rozhodně i nízká cena oproti jiným druhům semínek.

S potravinami s vysokým obsahem tuku bývá spojována taktéž přítomnost vitamínu E (bez tuků se jeho vstřebávání ani neobejde) – najdete jej opět v ořeších, avokádu i rostlinných olejích. Tepelným zpracováním se však ničí. Má antioxidační účinky proti působení volných radikálů a podporuje hojení ran. Pro zdravé vlasy se zaměřte i na dostatečný příjem biotinu, tedy vitamínu B7. V rovnováze udrží především vaši vlasovou pokožku. Najdete jej opět v ořeších, ale také v sóji či čočce.

 

Luštěniny a celozrnné obiloviny

U luštěnin ještě chvíli zůstaneme. Kromě obsahu biotinu a nezbytných bílkovin jsou také zdrojem železa, ale především zinku. Ten je pro krásné vlasy, pevné nehty a zdravou pleť doslova nepostradatelný. Najdete jej i v dýňovém semínku, kořenové zelenině a celozrnných obilovinách.

Právě obiloviny v jejich původní podobě jsou další složkou potravy, kterou byste rozhodně neměli opomíjet. Zpracováním (např. na klasickou bílou mouku) totiž obiloviny zbytečně přicházejí o cenné látky obsažené ve slupkách. Celozrnný chléb či ovesná kaše na snídani je tedy skvělou volbou. Pravidelně ale sáhněte i po pohance – obsahuje cenný rutin (kombinujte s vitamínem C), který vyživí vaše cévní stěny. Pleť tak bude nejen dostatečně prokrvená, snížíte ale i riziko vzniku křečových žil. Za pozornost stojí také v poslední době velmi oblíbená quinoa – díky vysokému obsahu lysinu pomůže například v boji proti oparům.

 

Vitamín C

Potřebu vitamínu C jsme již také trochu nakousli. Tento vitamín přispívá zejména ke kráse naší pleti – dělá ji pružnější a zářivější. Zlepšuje prokrvování pokožky a podporuje produkci kolagenu, který bojuje proti vráskám. Zelenina a ovoce, v níž je tento prvek obsažen, bývá navíc nabitá i antioxidanty, a je-li zbarvena do červena, tak také betakarotenem, který přispívá k ochraně pleti proti škodlivým složkám slunečního záření. Do jídelníčku tedy zařaďte větší množství (nejlépe čerstvé) zeleniny a ovoce a jejich druhy střídejte. Nejvyšším obsahem vitamínu C se pyšní šípek, rakytník či paprika, ale překvapivě vysoko se v tabulce umístila například i růžičková kapusta nebo brokolice.

 

Zelená a listová zelenina

Právě brokolice je další potravinou, již se vyplatí konzumovat pravidelně. Kromě obsahu bílkovin, vlákniny a vitamínů je také cenným zdrojem vápníku, který přispívá k prevenci osteoporózy a zajišťuje pevnost našich kostí a zubů. Zelená barva by se na vašem talíři měla obecně objevovat co nejčastěji. Ke každému většímu jídlu přidávejte alespoň hrst listové zeleniny, která slouží jako zásobárna vitamínů A a C, železa, ale i kyseliny listové, jejíž nedostatek může vyústit v anémii projevující se pobledlým vzhledem a nekvalitními nehty i vlasy.

 

Vitamín D

Tento vitamín je specifický tím, že jej z rostlinné stravy získáme jen stěží. V podstatě jedinou neživočišnou potravinou, která vitamín D prokazatelně obsahuje, jsou houby sušené na slunci. Naštěstí si jej naše tělo dokáže vyrobit samo, a to za předpokladu dostatečného vystavení se slunečnímu záření. V létě postačí deseti až třicetiminutový pobyt na slunci. V zimě hladina vitamínu D bohužel přirozeně klesá, a je proto lepší sáhnout po suplementaci. A k čemu vlastně vitamín D potřebujeme? Především se bez něj neobejde vstřebávání výše zmíněného vápníku. Kromě toho se jeho nedostatku připisuje negativní vliv na pigmentaci pokožky.

 

Železo

Tento prvek může být v rámci rostlinné stravy poměrně problematický. Bývá totiž obsažen především v potravinách živočišných, respektive se z nich lépe vstřebává. Nedostatek železa se může projevit suchou kůží, popraskanými koutky úst a lámavými nehty a vlasy. Mezi rostlinné zdroje patří luštěniny, celozrnné obiloviny, sušené ovoce, dýňová či sezamová semínka nebo třeba třtinová melasa.

Zvýšenou pozornost je nutné věnovat i látkám, které vstřebávání železa naopak brání (např. káva, čaj, alkohol, ale i jídla bohatá na vápník, jako je třeba mák). Naopak je vhodná kombinace s potravinami s vysokým obsahem vitamínu C. Nízká hladina železa zpravidla trápí hlavně ženy, a to kvůli ztrátě krve při menstruaci a větším sklonům k chudokrevnosti. Pokud se vám nebude dařit zvýšit hladinu železa stravou, zvažte jeho suplementaci. Nesahejte však po multivitaminech z důvodu zmíněné blokace vstřebávání.

 

 

Něco navíc

  • Řasy a superfoods – obsahují spoustu cenných látek, minerálů a vitamínů, takže jejich zařazením do jídelníčku určitě neuděláte chybu. Jsou to však stále spíše doplňky, neberte je tedy jako univerzální lék (jak mnohdy bývají prezentovány).
  • Hlíva ústřičná – konzumujte přímo nebo ve formě doplňků stravy. Pomáhá proti hemeroidům, ekzémům či plísním. Kromě toho obsahuje nemalé množství nezbytných stopových prvků.
  • Bylinky – mohou být pro vaši krásu mocnou zbraní a v podobě čajů i lahodným nápojem příznivě působícím také na vaši psychickou pohodu. Kopřiva například podpoří růst vlasů, petržel a přeslička zase krásnou pleť.

 

Další dobré tipy na závěr

  • Zavlažujte!

Kromě dostatečného pitného režimu zařaďte do svého jídelníčku také tonizující a hydratující potraviny. Třeba celer nebo okurka obsahují kromě vody také oxid křemičitý, který podpoří hydrataci vlasů, a tím jim dodá i následnou pružnost.

  • Naolejujte se!

Boom kokosového oleje sice již mírně ustupuje, existuje ale spousta dalších rostlinných olejů, které je možné používat nejen vnitřně, ale i zevně. Inspirací vám mohou být například oleje od Saloosu či Havlíkovy přírodní apotéky.

  • Pod dozorem!

Abyste mohli snáze odhalit nedostatky ve vašem jídelníčku, zkuste si jej nějakou dobu podrobně zapisovat. Nejlépe vám poslouží aplikace typu Cronometer (https://cronometer.com/), ale dost možná objevíte problém i pouhým okem, uvidíte-li svou stravu v delším časovém horizontu „černou na bílém“.

  • Zlatá střední cesta

Kromě stravy samozřejmě zvolte také vhodnou (přírodní) kosmetiku. Najděte přípravky, které vám vyhovují, a těch se držte. S péčí to ale zbytečně nepřehánějte, neboť i zde platí, že všeho moc škodí.

  • Nechejte si poradit!

Budete-li mít pocit, že děláte vše, jak nejlépe dovedete, přesto se kvalita vašich vlasů, pleti či nehtů nelepší, zajděte raději na lékařské vyšetření. Může se jednat o problémy se štítnou žlázou, hormonální nerovnováhu či špatnou schopnost střev vstřebávat živiny – tedy komplikace, které rozhodně není vhodné podceňovat.

 

Co nám naopak škodí?

Přemíra jednoduchého cukru a průmyslově zpracovaných potravin, alkohol, přepálené tuky, nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu a nevyhovující pitný režim.

 

Zdroje

www.celostnimedicina.cz

https://www.youtube.com/watch?v=F4ZCm98_lIw&t=551s

http://veganskaspolecnost.cz/zaklady/vyziva-zdravi/brozura-pruvodce-veganstvim/

 

Tento článek a mnohé další najdete ve 4. čísle Vegazínu. Zdarma si jej můžete stáhnout ZDE.

Adéla Svobodová
Autor/ka: Adéla Svobodová
redaktorka
Záliba ve zdravém životním stylu a hrátkách s písmenky mě přivedla již ke spoustě zajímavých příležitostí. Jednou z nich je i možnost být součástí Vegazínu. Sama zatím mnohé ještě objevuji a zkouším, dumám nad tím, co vkládám do úst, a dvouhodinové pachtění v kuchyni je pro mě relax a dobrodružství zároveň. To vše se odráží v mých článcích a já doufám, že vás budou bavit stejně, jako cesta k rostlinné stravě baví mě.

Tags:

Ještě před 3 lety zely supermarkety v očích veganů téměř prázdnotou, ale jak je tomu dnes? I když bychom si všichni přáli, aby každý obchod i

...

Přecházíte na veganství? Gratulujeme ke skvělému rozhodnutí! V novém seriálu bychom vám rádi usnadnili vaše první krůčky. Dnes vám pomůžeme s

...

V dnešním díle se podíváme na to, jak sestavit plnohodnotnou veganskou stravu, aniž byste složitě museli počítat příjem makroživin, vitamínů

...

Po minulém článku o v zimě problematickém vitamínu D přicházíme v tomto čísle s asi nejkontroverznějším tématem veganské výživy, a to s

...

Jen málokomu z nás se poštěstí zvládnout studentská léta bez potřeby se trochu uskromnit. Tipy, jak v kuchyni ušetřit nějakou tu korunu, však

...

Pro mnohé je pojem netestovaná kosmetika nový a neznámý, ovšem dnes je vcelku normální, že se do popředí dostávají právě ta nová, ne zcela

...