Články

Zde pro vás zveřejňujeme vybrané články ze starších vydání Vegazínu.

Netestovaná kosmetika aneb jak o sebe pečovat bez krutosti

Pro mnohé je pojem netestovaná kosmetika nový a neznámý, ovšem dnes je vcelku normální, že se do popředí dostávají právě ta nová, ne zcela známá odvětví, a to včetně netestované kosmetiky, což je jen a jen dobře.

 

Proč netestovaná?

Odpověď bude pro všechny znalce netestované kosmetiky nudná, ale jednoznačná a srozumitelná. Pro ty ostatní, kteří se s netestovanou kosmetikou ještě nesetkali nebo ji teprve objevují, bude možná odpověď tak trochu neuchopitelná, ale nebojte, určitě k ní najdete časem cestu.

Ať už bychom si přáli sebevíc, aby veškerá kosmetika nebyla testovaná na zvířatech, dnes ještě toto přání spíše visí ve vzduchu v jakési bublině, kterou se odvážilo prasknout jen málo společností či výrobců kosmetiky. Netestovaná kosmetika představuje typ výrobků pečujících o naše tělo, které při výrobě (a ani získávání jednotlivých surovin potřebných k přípravě kosmetiky) nebyly testovány na žádných zvířatech. Možná si právě teď říkáte, že je přeci vhodné, aby byla kosmetika před jejím uvedením na trh testována kvůli možným alergickým reakcím a dalším potížím, které mohou při jejím užívání vzniknout.

 

Jsou dva důvody, proč je testování na zvířatech nežádoucí

• jednak jsou zvířata laboratorně testována (a nejen kvůli kosmetice, ale dalším nešvarům lidstva) a trpí, a jednak jsou využívána zcela nedobrovolně, a tak se ptám: Kdo je oprávněn zkoušet na zvířatech účinky kosmetiky?

• a proč se vlastně kosmetika testuje? Je snad do ní dáváno něco, o čem výrobci předem vědí, že je nevhodné či by mohlo

 

Jak poznám, že je kosmetika netestovaná?

Jednak existuje certifikát, který jednoznačně určuje, která značka je a která není testovaná – jmenuje se HCS/HHPS, jinak také certifikát „Leaping bunny“, který představuje mezinárodní logo značek, jež svou kosmetiku, ani jejich suroviny netestují na zvířatech.

 

Je netestovaná kosmetika zároveň vegan?

Pozor, bohužel neplatí, že jestliže si koupíte netestovanou kosmetiku, bude automaticky také veganská, a naopak. Netestovaná kosmetika je taková kosmetika, jejíž ingredience a ani výsledný produkt nebyl testován na zvířatech. Kdežto veganská kosmetika je kosmetikou, jejíž ingredience neobsahují žádnou živočišnou složku. Pokud chcete tedy, abyste měli kosmetiku bez živočišných složek – vegan – a zároveň aby nebyla testována na zvířatech – netestovaná – musíte si na výrobcích pohlídat obě loga nebo si hlídat seznamy značek, jež jsou vegan a zároveň netestované.

 

Testování na zvířatech

Testování na zvířatech je nežádoucí ale především proto, jak probíhá, čím si musí zvířata projít a v jakých podmínkách jsou uchovávána. Je mnoho testů, které jsou očím lhostejného člověka skryty – test oční dráždivosti, kožní dráždivosti, akutní toxicity a další testy, jejichž samotné názvy zní jako z hororu, jak asi musí vypadat naživo? Při testech oční dráždivosti jsou králíkům aplikovány do očí chemikálie, jež nejsou schopni vyplavit (produkují méně slz a nemají mrkací efekt), důsledkem jsou různé záněty, zakalení očí a otoky, jak uvádí na www.pokusynazviratech.cz. Nejhrůznější na tom je fakt, že těmto pokusným zvířatům nejsou podána ani žádná léčiva ztišující bolest, kterou testování samozřejmě vyvolává. A to je jen část… Kde je kosmetika testovaná na kůži, srsti, ústech či dalších částech těl bezbranných zvířat? Nezavírejte před tím oči, naopak je otevřete natolik, abyste spatřili pravdu, a ne jen naučené fráze výrobců o tom, jak je jejich kosmetika bezpečná, přírodní a čistá a rozhodně ne TESTOVANÁ!

 

Základní certifikáty

HCS – Humánní kosmetický standard (Leaping bunny)

Společnost, která byla schválena v rámci schématu HCS, neprovádí ani nezadává testy na zvířatech za účelem testování kosmetického a toaletního zboží, včetně jednotlivých složek, a to nikde na světě.

 

Vegan

Logo Vegan zaručuje, že se v produktu nenacházejí složky živočišného původu.

 

Další certifikáty

CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika) – tento certifikát by měl zaručovat, že kosmetický přípravek nebude obsahovat žádné škodlivé látky ani syntetické sloučeniny nevhodné pro lidský organismus (pravidla v ČR ale nejsou nijak určena, každý výrobce kosmetiky tak může na svůj výrobek uvést, že je přírodní, ačkoli tomu tak není).

ECOCERT – výrobky nesmějí obsahovat GM suroviny, parabeny, silikony, syntetické parfémy, barviva a také ingredience z mrtvých zvířat

NaTrue – garance vysoké kvality přírodní kosmetiky – jestliže kosmetická značka vlastní tuto certifikaci, musí ze 75 % být ryze přírodní, co se týče složení, což je zárukou kvality a zdravotně nezávadného výrobku

BDIH – jedná se o certifikát přírodní kontrolované kosmetiky, taková kosmetika nesmí obsahovat ropné produkty, velký důraz je také kladen na ochranu zvířat a přírodní suroviny jsou co nejvíce využívány z kontrolovaného ekologického zemědělství.

 

Příklady netestované kosmetiky

Značek, které netestují a mají certifikát, s každým dnem přibývá, což je samozřejmě velice pozitivní. Dobrou zprávou je, že také přibývá značek s veganským a zároveň cruelty-free certifikátem. Zde přinášíme některé značky, které jsou netestované a veganské, případně část jejich sortimentu je veganská:

Crazy Rumors

netestované, veganské a přírodní balzámy na rty

Hurraw

netestované, veganské balzámy na rty

Lily Lolo

netestovaná, veganská dekorativní kosmetika

100% Pure

netestovaná, veganská a přírodní kosmetika

Faith In Nature

netestovaná, veganská a přírodní kosmetika pocházející z Velké Británie

Lush

netestovaná, veganská čerstvá a ručně vyráběná kosmetika mnoha barev a vůní (řadí se zde, ačkoli nemá žádný certifikát pro svou důvěryhodnost a kvalitu)

Desert Essence

netestovaná, vegan kosmetika

Alverde

netestovaná, veganská kosmetika (je třeba dbát na výběr – ne všechny produkty jsou Vegan nebo alespoň NaTrue a nevlastní certifikát HCS)

JĀSÖN

netestovaná, veganská kosmetika

Kiss My Face

netestovaná, veganská a zdravá kosmetika bez umělých barviv, zbytečných chemických přísad

Urtekram

netestovaná, veganská a čistá kosmetikas certifikací ECOCERT

Hownd

netestovaná, veganská značka psí kosmetiky pocházející z Londýna

 

Jestliže čtete tyto řádky, nejste lhostejní ke zvířatům zajděte k nejbližšímu zrcadlu a poplácejte se po rameni, protože Vaše jednání potřebovalo nejen odvahu, ale také pevnou vůli a snahu být lepším člověkem. A s tím souvisí i jedna otázka pro Vás: Pomáháte zvířatům, pomáháte i sami sobě? Mám na mysli onu veganskou a netestovanou kosmetiku… Ačkoli je mnoho značek certifikovaných, ještě stále to však neznamená, že jsou také tím nejlepším pro člověka vzhledem k tomu, jaká složení můžeme na různých šamponech, balzámech, sprchových gelech či krémech najít. Jestliže dbáte na zdraví a obecně životy zvířat, dbejte i na to své. Co svému tělu věnujete v podobě stravy, ale také kosmetiky, to se Vám, věřte nebo ne, vrátí v podobě energie, dobré nálady i krásného zevnějšku.

 

Odkazy

https://encyklopedie.biooo.cz/certifikaty/

www.leapingbunny.org

www.netestovanonazviratech.cz

 

Tento článek a mnohé další najdete v 1. čísle Vegazínu. Zdarma si jej můžete stáhnout ZDE.

Denisa Jelínková
Autor/ka: Denisa Jelínková
redaktorka
Jsem obyčejná holka se srdcem, které chce pomáhat – je jedno čemu, komu nebo jak. Duší spisovatelka. Zamilovaná do svého muže, psího parťáka a skládání slov do vět, odstavců a pohádek. Jsem spolumajitelka e-shopu Vegan-Shop a autorka první veganské kuchařky do kapsy s názvem 26 deka veganského štěstí i alternativy plastových sáčků s názvem roll-up bag.

Tags:

Ještě před 3 lety zely supermarkety v očích veganů téměř prázdnotou, ale jak je tomu dnes? I když bychom si všichni přáli, aby každý obchod i

...

Přecházíte na veganství? Gratulujeme ke skvělému rozhodnutí! V novém seriálu bychom vám rádi usnadnili vaše první krůčky. Dnes vám pomůžeme s

...

V dnešním díle se podíváme na to, jak sestavit plnohodnotnou veganskou stravu, aniž byste složitě museli počítat příjem makroživin, vitamínů

...

Po minulém článku o v zimě problematickém vitamínu D přicházíme v tomto čísle s asi nejkontroverznějším tématem veganské výživy, a to s

...

Jen málokomu z nás se poštěstí zvládnout studentská léta bez potřeby se trochu uskromnit. Tipy, jak v kuchyni ušetřit nějakou tu korunu, však

...

Pro mnohé je pojem netestovaná kosmetika nový a neznámý, ovšem dnes je vcelku normální, že se do popředí dostávají právě ta nová, ne zcela

...