Články

Zde pro vás zveřejňujeme vybrané články ze starších vydání Vegazínu.

Netestovaná ekodrogerie

V prvním čísle (článek na webu zde) jsme měli možnost dozvědět se něco o kosmetice, se kterou můžeme pečovat o svá těla bez výčitek, že při výrobním procesu trpěla zvířata. Nyní je čas zabrousit ještě dál – a co drogerie? Je možné sehnat i čisticí prostředky bez krutosti? Nebudu vás dlouho napínat, odpověď je samozřejmě ano. Právě netestované drogerii budu věnovat tento článek. Nejdřív si zkusíme zmínit důvody, proč je lepší používat netestovanou drogerii, následně si vyjmenujeme pár certifikátů, které nám netestování zaručí, a na závěr nás čeká seznam netestované drogerie, kterou lze na českém trhu bez problémů sehnat. Takže rukávy vyhrnout, mopy a prachovky připravit a jde se na to!

Pro většinu z našich čtenářů nebude překvapením, že i látky, které čisticí prostředky obsahují, se testují na zvířatech. Ano, ve většině vyspělých zemí, ČR nevyjímaje, platí zákony zakazující prodej kosmetiky testované na zvířatech, ale tyto zákony bohužel už neberou v potaz původ jednotlivých složek, které testované být mohou, např. pod záštitou farmaceutických společností. Vhodným řešením je tedy kupovat kosmetiku a drogerii, které mají prověřený původ všech obsažených složek. Další věcí je si pohlídat, zda přípravky neobsahují části zvířat a jejich produkty – různé rozemleté broučky, extrakty z ovčí vlny, vosk apod.

 

Jak jsou vůbec čisticí prostředky testovány na zvířatech?

Na začátek si uveďme jeden prostý fakt – jen v Evropské unii ročně trpí a umírá přes 4 000 zvířat kvůli testování prostředků pro domácnost. Většinou zvířata umírají na otravu… Mezi běžné praktiky patří kapání zkoumané látky do očí králíků, dokud nedojde k úplnému rozleptání rohovky, a měření, za jak dlouho k tomu dojde. Kromě králíků se k testování hojně využívají psi, myši, krysy a křečci, kteří jsou nuceni inhalovat plyny, jsou krmeni jedovatými látkami anebo se tyto látky do nich vpravují injekčně. Po tomto utrpení je čeká smrt. Nemluvě o tom, že za celý život neuvidí nic jiného než sterilní laboratorní prostředí s umělým osvětlením. To je běžná rutina, která stojí za většinou čisticích prostředků, které nám běžně nabízejí supermarkety a drogerie.

Paradoxem je, že testování na zvířatech je vlastně finančně náročnější než leckteré cruelty-free alternativy a také nezaručuje stejnou reakci na látku u zvířat i u lidí, tudíž jsou zvířata mučena zbytečně. V dnešní době existuje několik alternativ k testování prostředků pro domácnost. Tyto moderní metody využívají k testování uměle vytvořené lidské buňky (in vitro metody) a pokročilé počítačové simulace lidského organismu, které dokážou odhadnout reakce lidského těla na zkoumané látky (in silico metody). Zakladatelé menších značek také často testují jednotlivé složky sami na sobě a na dobrovolnících.

 

Musí být čisticí prostředky tak agresivní a toxické?

Ne, nemusí. Dobrá zpráva pro všechny hospodyňky je, že to jde i jinak. Použitím ekodrogerie ušetříte sami sebe před zdravotními problémy a zároveň zabráníte devastaci životního prostředí, například likvidaci přirozeného prostředí vodních živočichů. V běžných čisticích prostředích nalezneme řadu zdraví nebezpečných chemikálií, jako jsou benzen, toluen, chloroform, formaldehyd, chlór, acetaldehyd a v neposlední řadě spousta látek z ropy. Používáním netestované ekodrogerie nám ve většině případů styk s nebezpečnými chemickými látkami nehrozí. V současnosti se výrobci ekodrogerie snaží chemii nahrazovat přírodními látkami, často v bio kvalitě. Také se snaží svoje výrobky prodávat v recyklovatelných eko obalech. V zahraničí se stávají populárními i obchody, kde ekodrogerii seženete tzv. „bez obalu“, to znamená, že si přinesete vlastní nádobu, kterou si naplníte vybraným prostředkem, a neplatíte za zbytečné plasty.

 

Kde se dají tyto prostředky koupit?

Drogerie: sázkou na jistotu je DM Drogerie, ve které je slušný výběr eko značek Ecover, Method či Yellow & Blue.

Zdravé výživy: téměř v každé zdravé výživě naleznete vedle potravin i sortiment s ekodrogerií. Výběr je různý – záleží na tom, se kterými dodavateli majitel zdravé výživy spolupracuje. V Brně ráda nakupuji ekodrogerii v Bráně ke zdraví v Orlí ulici.

Internet: největší výběr netestované drogerie najdete v současnosti na internetu. Zde uvedu jen pár možností, kde nakoupit.

Biooo

Folly

Gaea

Econea

Bioobchod

Biodrogerie

Greenstore

Vychytávka na závěr:

Pokud jste zvyklí nakupovat drogerii zároveň s jídlem a pokud bydlíte v nějakém větším městě – skvělou vychytávkou je nákup na rohlik.cz. V sekci Drogerie a kosmetika je kategorie Ekologická drogerie a kosmetika a v ní jsou výrobky značek Ecover, Bio-D a Yellow & Blue. Můžete tak ušetřit čas i poštovné – nákup vám kurýři přinesou přímo ke dveřím ve vámi zvoleném časovém intervalu.

 

Jak poznám, že je drogerie netestovaná a má veganské složení?

Jediným způsobem, jak zjistit netestování, je hlídat si certifikáty, které má značka či konkrétní výrobek. Ideálním případem je, když má výrobek certifikát HCS/HHPS a zároveň certifikát Vegan. Certifikáty jsme si uvedli již v prvním čísle Vegazínu, takže jenom ve stručnosti zmíním, které si hlídat právě u ekodrogerie.

HCS/HHPS: Humánní kosmetický standard / Humánní standard pro prostředky pro domácnost (Leaping bunny).

Jediný certifikát, který zaručuje, že výrobek nebyl testován na zvířatech a ani neobsahuje žádné testované složky nebo nezadává externím firmám testování. Certifikát je udělen celé značce. Značka musí certifikát obnovovat. Pozor! Logo Leaping bunny nemusí na výrobku vůbec být, a i přesto může být značka jeho držitelem. Vždy je lepší si značku ověřit na příslušných seznamech společnosti.

Vegan: Logo Vegan vám zaručí, že žádná ze složek v drogistickém výrobku není živočišného původu (netestování na zvířatech však zaručuje pouze na teoretické úrovni). Certifikát se uděluje konkrétním výrobkům, ne celé značce.

Mezi další certifikáty, které na ekodrogerii můžete najít, patří např. Eco Control, Eco Garantie, USDA Organic, Ecocert a další. Tyto certifikáty však nezkoumají, zda výrobky byly testovány. Jsou spíše ukazatelem, zda produkty pocházejí z ekologicky kontrolovatelného zemědělství, jsou recyklovatelné apod.

 

Příklady netestované drogerie

Ecover – asi nejdostupnější značka netestované drogerie na českém trhu. Pochází z Belgie a své produkty vyrábí v ekologické továrně. Má certifikaci HCS/HHPS.

Bio-D – britská značka s veganským složením a HCS/HHPS certifikací. K výrobě využívá pouze přírodních složek a své výrobky balí do recyklovatelných obalů.

Sonett – ekodrogerie vyráběná v Německu. Držitel certifikátů Vegan, Eco Control a Eco Garantie. Yellow & Blue – česká značka, jejíž produkty neobsahují fosfáty, ropné deriváty, chlór ani palmový olej. Bohužel dosud nevlastní žádnou certifikaci.

Method – vlastní HCS/HHPS certifikaci. Výrobky balí do krásných designových obalů, které si rádi vystavíte na kuchyňské lince.

Seventh Generation – americká značka, považuje se za průkopníka etického podnikání. Certifikováni například certifikátem USDA.

Faith in Nature – britská značka, držitelé certifikátu Vegan i HCS/HHPS. Produkty jsou ekologické a pocházejí z udržitelných zdrojů.

Ecozone – britská společnost. Jejím cílem je snížit množství chemikálií ve vašich domovech. Používá rostlinné ingredience a odmítá palmový olej. Má HCS/HHPS certifikát.

Earth Friendly Products – nabízí opravdové vychytávky do domácnosti, např. sprej na čištění ovoce, hraček nebo osvěžovače vzduchu, které jsou výborné na WC. Značka je veganská a má certifikát HCS/HHPS.

Feel Eco – český výrobce bezfosfátové ekodrogerie. Odmítá palmový olej. V současné době nemá žádný certifikát, ale dle vyjádření na webových stránkách bude v tomto roce žádat o zařazení do HCS/HHPS seznamu.

 

Tento článek a mnohé další (např. recenze ekovýrobků či tipy na výrobu domácí drogerie) najdete ve 3. čísle Vegazínu. Zdarma si jej můžete stáhnout ZDE.

Autor/ka: Dagmar Dvořáčková
externí redaktorka

Tags:

Ještě před 3 lety zely supermarkety v očích veganů téměř prázdnotou, ale jak je tomu dnes? I když bychom si všichni přáli, aby každý obchod i

...

Přecházíte na veganství? Gratulujeme ke skvělému rozhodnutí! V novém seriálu bychom vám rádi usnadnili vaše první krůčky. Dnes vám pomůžeme s

...

V dnešním díle se podíváme na to, jak sestavit plnohodnotnou veganskou stravu, aniž byste složitě museli počítat příjem makroživin, vitamínů

...

Po minulém článku o v zimě problematickém vitamínu D přicházíme v tomto čísle s asi nejkontroverznějším tématem veganské výživy, a to s

...

Jen málokomu z nás se poštěstí zvládnout studentská léta bez potřeby se trochu uskromnit. Tipy, jak v kuchyni ušetřit nějakou tu korunu, však

...

Pro mnohé je pojem netestovaná kosmetika nový a neznámý, ovšem dnes je vcelku normální, že se do popředí dostávají právě ta nová, ne zcela

...